Wykańczanie ścian wewnętrznych – tynki dekoracyjne i ich rodzaje

tynki dekoracyjne

Wykańczanie ścian wewnętrznych – tynki dekoracyjne i ich rodzaje

Tynki dekoracyjne stosowane na ścianach wewnętrznych budynków charakteryzują się różnymi fakturami, dzięki czemu można uzyskać dowolny efekt wykończeniowy. Do głównych zalet tynków dekoracyjnych zalicza się ich trwałość oraz odporność na mechaniczne uszkodzenia i wilgoć. W niniejszym artykule zostały krótko scharakteryzowane poszczególne rodzaje tynków dekoracyjnych, które coraz częściej są wykorzystywane do wykańczania ścian wewnętrznych.

Wszystko musi być idealnie proste

Bez względu na to jaka metoda została wybrana do wykańczania ścian wewnętrznych, najpierw należy zadbać o ich równą powierzchnię. Można tego dokonać na dwa sposoby – albo naprawić wszelkie ubytki w ścianie i położyć jeszcze jedną warstwę tynku, albo przykleić do ścian specjalne płyty gipsowo-kartonowe. W obu tych przypadkach, odpowiednio przygotowane i wygładzone ściany można wykończyć w dowolny sposób (tynki dekoracyjne, malowanie, układanie tapet, boazerii lub ceramiki).

Jakie są rodzaje tynków dekoracyjnych?

Tynk zacierany – zaciera się go packą, tworząc równocześnie delikatnie fakturowaną powierzchnię.
Tynk strukturalny – wybrane wzory odciska się lub też żłobi w świeżo ułożonym tynku wykorzystując do tej czynności packę, pędzel, wałek, szczotkę.
Tynk ciągniony – posiada w sobie ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania packą żłobi w tynku różnego rodzaju wzory.
Tynk mozaikowy (kamyczkowy) – zawiera w sobie gotowe wypełniacze mineralne w postaci drobnych barwnych kamyczków. Idealnie nadaje się do dekorowania ścian w kuchniach oraz łazienkach, bo bardzo dobrze komponuje się z płytkami ceramicznymi i kamiennymi.
Tynk japoński – składa się ze strzępków bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozowych, miki, minerałów. Dostępny jest w sklepie w postaci suchych mieszanek, do których dodaje się wybrane pigmenty koloryzujące oraz wodę.
Stiuk – wykonuje się go z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego bądź drobnoziarnistego piasku. Jego powierzchnia jest idealnie gładka oraz lekko błyszcząca.

Kolorystyka tynków dekoracyjnych

Tynki dekoracyjne można zakupić w określonej kolorystyce lub też malować samodzielnie – w tym przypadku najlepszy efekt uzyskuje się poprzez barwienie masy tynkarskiej tuż przed nałożeniem jej na ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *