Rośnie zanieczyszczenie hałasem w miastach europejskich – jak zabezpieczyć swój dom?

zanieczyszczenie hałasem

Rośnie zanieczyszczenie hałasem w miastach europejskich – jak zabezpieczyć swój dom?

Według licznych badań przeprowadzonych przez naukowców z University od London, coraz większą liczbę mieszkańców miast europejskich dotyka problem, jakim jest zanieczyszczenie hałasem. W poniższym artykule opisano kluczowe informacje na temat skali oraz konsekwencji tego zjawiska, a także zamieszczono kilka wskazówek dotyczących zastosowania odpowiednich zabezpieczeń, takich jak przegrody akustyczne we własnym domu w celu zminimalizowania skutków niechcianych dźwięków.

Zanieczyszczenie hałasem – problem na skalę Europy

Według przeprowadzonych badań w największych miastach Europy,zanieczyszczenie hałasem dotyka zarówno pracowników firm oraz instytucji, jak i również zwykłych mieszkańców. Obecnie ten rodzaj zanieczyszczenia wcale nie ogranicza się jedynie do centrów miast, ale koncentruje się w wydzielonych dzielnicach mieszkaniowych oraz w strefach biznesowych. W ponad 60 procentach lokalach mieszkalnych oraz biurowych, brytyjscy naukowcy stwierdzili poziom hałasu, który przekraczał 70 dB. Jest to wartość graniczna powodująca negatywne skutki zdrowotne, takie jak m.in. uszkodzenie słuchu, zaburzenia krążenia (nadciśnienie tętnicze), choroby serca, choroby neurologiczne, depresje, nerwice lekowe, wrzody żołądka. Warto wspomnieć, iż w strefa obciążenia hałasem w Polsce obejmuje obecnie ponad 20 procent powierzchni całego kraju.

Hałas zewnętrzny i wewnętrzny

Hałas zewnętrzny jest o znacznie bardziej dokuczliwy oraz głośny w przypadku, gdy obok budynku znajduje się często uczęszczana droga, fabryka lub zakład przemysłowy, czy też tory lub korytarz powietrzny. Natomiast hałas wewnętrzny można podzielić na bytowy oraz instalacyjny. Hałas bytowy jest wytwarzany przez samych mieszkańców budynku, a hałas instalacyjny, jak sama nazwa wskazuje pochodzi od znajdujących się w nim wszelkiego rodzaju instalacji oraz technicznych urządzeń. Hałas wewnętrzny wcale nie musi być duży, aby mógł skutecznie zakłócać spokój oraz komfort mieszkania domowników.

Przegrody akustyczne w budynkach

Aby dom był odpowiednio wyciszony akustycznie, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry akustyczne wykorzystywanych materiałów budowlanych i to już na etapie projektu budynku. Dobrze jest również zapoznać się z planami zagospodarowania pobliskiego terenu, aby wiedzieć czy przypadkiem tuż obok domu nie zostanie wybudowana autostrada lub zakład przemysłowy. Taka informacja pozwoli na zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, dzięki którym hałas zewnętrzny oraz jego skutki zostaną maksymalnie ograniczone. Kolejny krok to wybór materiałów budowlanych o właściwych parametrach izolacji akustycznej, w szczególności dotyczy to ścian, okien oraz drzwi. Zarówno materiały do budowy domu, jak i również samo wykonanie powinny być dostosowane do obowiązujących norm. Bardzo istotne jest, aby uwzględnić izolację akustyczną już w trakcie budowy, ponieważ późniejsze wprowadzenie poprawek jest niezwykle trudne, a do tego wymaga sporych nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *