Pompa ciepła – darmowa energia zgromadzona w gruncie, powietrzu i wodzie

budowa domu

Pompa ciepła – darmowa energia zgromadzona w gruncie, powietrzu i wodzie

Pompa ciepła to funkcjonalne urządzenie, które umożliwia przemianę ciepła o niskiej temperaturze z otoczenia w ciepło o wysokiej temperaturze, które służy do ogrzewania pomieszczeń. Źródłem energii wykorzystywanej podczas działania pompy może być woda, powietrze oraz grunt. Należy również wspomnieć, iż oprócz zastosowania pompy w celach stricte grzewczych, urządzenie może być także używane podczas przygotowywania ciepłej wody użytkowej, czy nawet do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.

Zastosowanie pompy ciepła w budynkach mieszkalnych

Pompy ciepła najefektywniej współpracują z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania, do których zaliczane jest m.in. ogrzewanie podłogowe. Wynika to z faktu, iż maksymalna temperatura wody na wyjściu z pompy ciepła może wynieść 50 °C. Dobrym rozwiązaniem są także grzejniki ścienne, które jednak nie powinny wymagać uzyskania temperatury wyższej, niż 55 °C. Zastosowanie pompy ciepła to gwarancja uzyskania sporych oszczędności, bowiem urządzenie te podczas swojej pracy zużywa darmową energię, która jest zgromadzona w wodach podziemnych, gruncie lub powietrzu. Dokładnie 75 procent zapotrzebowania na energię grzewczą jest dostarczane bez ponoszenia przez użytkowników jakichkolwiek kosztów, natomiast pozostałe 25 procent to energia elektryczna, która jest akurat niezbędna w celu zasilania urządzenia. Dodatkowo, należy również podkreślić, iż pompa nie emituje żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

Pompa – jakie są źródła ciepła?

Wody gruntowe – stanowią najlepsze źródło ciepła ze względu na stałą temperaturę wody w ciągu całego roku. Wykorzystane jako energia w pompie cieplnej są o 15-20 procent bardziej efektywne w porównaniu do gruntu. Zastosowanie tego źródła w pompie jest możliwe wyłącznie, gdy na określonym terenie znajdują się wystarczające stany wód gruntowych. W przypadku tego rodzaju źródła konieczne jest uzyskanie stosowanego pozwolenia z urzędu powiatowego w celu poprowadzenia przewodów do wód gruntowych oraz przeprowadzenia dokładnej analizy stanu wody. W tym przypadku wymagana jest również dosyć częsta konserwacja pompy.

Grunt – w sytuacji, gdy nie ma możliwości wykorzystania wody, należy zastanowić się nad systemem gruntowym, który wymaga zastosowania korektora płaskiego bądź sondy gruntowej jako źródła dolnego. Korektor płaski to cienkościenna rura z tworzywa sztucznego, która jest montowana na głębokości 1-2 metrów. Bardziej powszechnym rozwiązaniem jest sonda gruntowa, w przypadku której należy wykonać odwierty na głębokości od 20 do 100 metrów. Obie metody mają swoje wady i zalety, różnią się ogólnymi kosztami inwestycji, możliwością zastosowania oraz efektywnością.

Powietrze – to najłatwiej dostępne źródło energii, jednak poprzez jego zastosowanie uzyskuje się niskie współczynniki wydajności grzewczej ze względu na dużą, nieprzewidywalną zmienność temperatury, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest największe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *