Panele słoneczne – energia ze słońca

fotowoltaika

Panele słoneczne – energia ze słońca

Fotowoltaika jest innowacyjną technologią pozwalającą na przetworzenie światła słonecznego w energię elektryczną. Ten sektor odnawialnej energetyki jest nie tylko przyjazny dla środowiska i niezwykle innowacyjny, lecz również prosty w instalacji. Trudno się zatem dziwić, że dziedzina ta jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie.

Panele fotowoltaiczne i ich rodzaje

Instalacje fotowoltaiczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Prąd stały, jaki wytwarza fotowoltaikaprzepływa przez falownik, a następnie przekształcony zostaje w prąd przemienny, jaki obecny jest w gniazdkach w naszych gospodarstwach domowych. Uzyskaną w ten sposób energię elektryczną wykorzystać można na trzy sposoby: magazynować, sprzedawać oraz zużywać na bieżąco.

Panele fotowoltaiczne przeważnie produkowane są na bazie krzemu. Wyróżnić można tutaj panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Nieco rzadziej spotka się panele słoneczne działające w technologii cienkowarstwowej.

  • Panele monokrystaliczne – produkuje się je z monolitycznego kryształu krzemu. Charakteryzują się one nieco większą sprawnością niż panele polikrystaliczne, dzięki czemu potrzebują mniejszej powierzchni
  • Panele polikrystaliczne – wykonywane są ze sprasowanych bloków wykrystalizowanego krzemu. Są one nieco tańsze od paneli monokrystalicznych, lecz również mniej wydajne
  • Panele cienkowarstwowe (nazywane również amorficznymi) – jest to najtańsza z technologii fotowoltaicznych, która cechuje się niską masą własną oraz elastycznością, dzięki czemu nie potrzebują one wzmacniającej ramy. Niestety, wymagają jednocześnie sporo większej powierzchni do uzyskania identycznej mocy jak w przypadku technologii krzemowej

Zalety paneli słonecznych

Dzięki rozwojowi technologicznemu oraz stale rosnącemu zainteresowaniu odnawialną energią, od 1973 roku panele słoneczne staniały aż o 99 procent. Decydując się na ich montaż mamy gwarancję ponad 25 lat bezobsługowej pracy i codziennego wytwarzania darmowego prądu. Warto również mieć świadomość, że nie generują one kosztów związanych z eksploatacją instalacji i ich koszty zwracają się po około 10-12 latach, a w przypadku korzystania z dotacji, już po około 6-7. Co więcej, mikroelektrownie fotowoltaiczne do 40kW nie wymagają posiadania specjalnego pozwolenia.

Fotowoltaika z roku na rok staje się coraz popularniejsza również w naszym kraju – do roku 2020 Polska ma obowiązek przejść częściowo na Odnawialne Źródła Energii ograniczając jednocześnie spalanie paliw kopalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *