Jakie wybrać okna dla domu energooszczędnego i jak je rozmieścić?

okna

Jakie wybrać okna dla domu energooszczędnego i jak je rozmieścić?

Decydując się na zakup okien w budynku energooszczędnym należy skupić się przede wszystkim na ich odpowiednim rozmieszczeniu, a także na dobrym dobraniu parametrów. Okna muszą oczywiście spełniać swoją podstawową funkcję, czyli umożliwianie przenikania promieni słonecznych do poszczególnych pomieszczeń w domu.

Z jakiej strony należy umieszczać okna?

Podczas projektowania i budowy domu, należy skupić się na tym, aby okna znalazły się przede wszystkim od strony południowej. Dla porównania od strony wschodniej i zachodniej, zyski ciepła od nasłonecznienia nie są już tak duże, ponieważ słońce w godzinach porannych i wieczornych znajduje się niżej nad horyzontem. Natomiast na elewacji północnej zdecydowanie lepiej ograniczyć ogólną liczbę oraz wielkość okien. Co więcej, warto jest zamontować na tej stronie okna o podwyższonej izolacyjności termicznej.

Duże okna – w jakich pomieszczeniach można je zamontować?

Duże przeszklenia mogą znaleźć się w pomieszczeniach, które w okresie zimowym nie są stale użytkowane, a więc można w nich utrzymywać obniżoną temperaturę np. werandy. Z pewnością okna większych gabarytów nie powinny natomiast znajdować się w ogrzewanych pomieszczeniach od strony północnej.

Jakie akcesoria okienne mogą się przydać?

Promienie słońca uwielbiane przez większość i wręcz pożądane w okresie zimowym, mogą być dosyć uciążliwe podczas codziennego użytkowania nasłonecznionych pomieszczeń, szczególnie latem. W takich sytuacjach warto rozważyć zamontowanie nowoczesnych osłon (markizy, rolety, żaluzje), których wybór jest ogromny pod względem rozmiaru i kolorystyki.

Ważne parametry okien w domu energooszczędnym

Jeśli straty ciepła w budynku mieszkalnym mają być jak najmniejsze, należy zamontować specjalne okna, które charakteryzują się niższym od standardowego współczynnikiem przenikania ciepła U. W sprzedaży dostępne są okna, których współczynnik U jest niższy niż 0,8 W/(m2•K) – natomiast dla porównania w standardowych oknach wynosi on 1,2-1,4 W/(m2•K). Szyba znajdująca się w tych oknach składa się z trzech tafli. Na powierzchnię szkła napylona jest dodatkowa warstwa tlenków metali, natomiast przestrzeń pomiędzy taflami wypełniona jest kryptonem lub pozostawiona jest w środku próżnia. Ramy okien są wykonane z profili wielokomorowych z wkładkami termoizolacyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *