Jaki styropian wybrać, aby skutecznie ocieplić ściany budynku?

budowa domu

Jaki styropian wybrać, aby skutecznie ocieplić ściany budynku?

Zakup odpowiedniego rodzaju styropianu to gwarancja ciepła w okresie zimowym, odczuwania chłodnego powietrza w miesiącach letnich, a także zyskania dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu. Czym więc kierować się przy zakupie styropianu? Jaki parametr jest najważniejszy – jakość, producent, a może cena? W niniejszym artykule znajdują się najbardziej istotne informacje na temat wyboru styropianu, który zapewni prawidłowe ocieplenie ścian.

Oznakowanie oraz waga styropianu

Producenci styropianu są zobowiązani do powszechnego udostępniania deklaracji zgodności oraz atestów higienicznych swoich produktów. Przed decyzją o zakupie określonego rodzaju styropianu, należy zważyć jedną paczkę w celu potwierdzenia otrzymania towaru o odpowiedniej gęstości. Waga styropianu ma istotny wpływ na jego izolacyjność oraz wytrzymałość. Im większa gęstość, tym paczka styropianu cięższa, co jest potwierdzeniem wysokich parametrów technicznych zgodnych z obowiązującymi standardami. W przypadku, gdy waga styropianu jest niższa od wartości podanej na opakowaniu, to może to oznaczać, iż podczas produkcji zużyto zbyt małej ilości surowca, co przekłada się na obniżoną jakość materiału termoizolacyjnego.

Wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda

Niezwykle istotny parametr – im niższa wartość współczynnika lambda, tym lepsza jakość oraz właściwości termoizolacyjne styropianu. Podczas czytania informacji znajdujących się na etykiecie należy zwrócić uwagę na tzw. lambdę deklarowaną. Zaleca się, aby w celu ocieplania ścian budynków stosować styropian z lambdą o wartości nie wyższej niż 0,040 W/mK.

Jakość styropianu oraz jego zastosowanie

Podczas oceny jakości styropianu należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat jego produkcji. Cały proces zawiera takie etapy jak: spienianie, sezonowanie oraz blokowanie. Należy podkreślić, iż każdy z tych etapów ma znaczący wpływ na ostateczną jakość produktu. W kwestii zastosowania styropianu, jeśli materiał będzie wykorzystywany do ocieplania ścian budynku, to najważniejszymi parametrami są: współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λ) oraz parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR).

Wybór producenta oraz kwestia ceny

Jeśli główną specjalizacją producenta jest wyłącznie produkcja styropianu, to z pewnością odbywa się to w sposób profesjonalny. Równie istotne jest także stosowanie najwyższej jakości surowców oraz przestrzeganie obowiązujących standardów i zaleceń podczas produkcji. W kwestii ceny, to w akurat przypadku rynku styropianu, im droższy produkt, tym posiada lepsze parametry techniczne, co przekłada się na większą energooszczędność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *