Izolacja akustyczna ścian – jakich materiałów należy użyć, aby zapewnić sobie spokój i pełen komfort mieszkania?

izolacje ścian

Izolacja akustyczna ścian – jakich materiałów należy użyć, aby zapewnić sobie spokój i pełen komfort mieszkania?

Jedną z podstawowych funkcji ścian działowych jest izolacja akustyczna, czyli skuteczne tłumienie wszelkich dźwięków. Izolacja ścian jest możliwa poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, dzięki którym można zapewnić komfort akustyczny w całym budynku. Ściany działowe powinny więc być zbudowane z betonu komórkowego lub pustaków ceramicznych.

Rodzaje dźwięków w domu

Ściany działowe przede wszystkim przenoszą tzw. dźwięki powietrzne, których źródłem może być m.in. rozmowa, płacz dziecka, czy też muzyka. Jeśli natomiast chodzi o dźwięki uderzeniowe to są one przenoszone raczej w mniejszym stopniu, chociaż w sytuacji, gdy tuż obok ściany znajdują się sprzęty AGD, takie jak pralka lub zmywarka, to może ona także przenosić drgania wywoływane przez pracę tych urządzeń.

Materiały do izolacji ścian

Już na etapie projektu domu w celu zapewnienia optymalnej izolacji akustycznej ścian, dobrze jest dokładnie przeanalizować rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w budynku, a także wybrać odpowiednie materiały do budowy ścian działowych oraz dodatkowego zabezpieczenia ścian konstrukcyjnych, aby jak najlepiej spełniały funkcję izolacji akustycznej.

Murowane ściany działowe

Podczas budowy ścian działowych najlepsze materiały, które należy zastosować to silikaty lub pełna cegła. Na izolację akustyczną przegrody znaczący wpływ ma sama masa materiału, bowiem im cięższe pustaki lub cegły, tym lepsza ochrona pomieszczeń przed przenoszeniem niechcianych dźwięków. Poza samymi materiałami, równie ważne jest zastosowanie się do dwóch istotnych zasad:

– ścian działowych nie należy przemurowywać ze ścianami nośnymi, aby nie przenosić dźwięków pochodzących ze ścian nośnych na ściany działowe,
– pomiędzy ścianą a sufitem warto jest pozostawić niewielką szczelinę (1-1,5 cm), którą wypełnia się materiałem izolacyjnym np. pianą poliuretanową.

Ściany konstrukcyjne

Ściany konstrukcyjne wydają się być doskonałym rozwiązaniem pod względem izolacji akustycznej. Cała konstrukcja ściany jest wznoszona z pionowych profili stalowych C oraz poziomych profili U. Zwykle stosuje się profile o szerokości 50 mm, jednak w celu polepszenia akustyczności ściany, można wykorzystać te o szerokości 70 lub 100 mm. Przestrzeń znajdująca się pomiędzy profilami jest wypełniana wełną mineralną, która także powoduje zwiększenie się izolacyjności akustycznej. Na całość nakłada się specjalne płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe i to najlepiej zastosować je w dwóch warstwach z każdej ze stron ściany konstrukcyjnej.

W celu uzyskania maksymalnej izolacji przed niechcianymi dźwiękami w pomieszczeniach, można pomyśleć o zastosowaniu specjalnych dźwiękochłonnych płyt. Bardzo istotne jest również wykorzystanie obwodowej taśmy izolacyjnej, którą montuje się tuż pod profilami poziomymi, a dokładnie w miejscu pomiędzy profilami mocowanymi do podłogi oraz sufitu, a także pomiędzy skrajnymi profilami pionowymi i ścianami sąsiednimi. Taśma skutecznie ogranicza możliwość przenoszenia dźwięków z pozostałych przegród budowlanych na ścianę działową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *