Instalacja elektryczna w ogrodzie – funkcjonalność, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo

budowa domu

Instalacja elektryczna w ogrodzie – funkcjonalność, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo

Instalacja elektryczna powinna być zaplanowana już na etapie projektowania całego ogrodu podczas określania umiejscowienia wszelkiego rodzaju roślin, rozmieszczenia samego oświetlenia i pozostałych urządzeń elektrycznych oraz gniazdek. To bardzo istotne, aby wszystko wcześniej rozplanować, dzięki czemu instalacja, jak i oświetlenie ogrodu będzie w pełni funkcjonalne oraz, co ważne bezpieczne dla mieszkańców.

Jakie elementy należy uwzględnić podczas planowania montażu instalacji elektrycznej?

Mimo, iż niejednokrotnie może to wydać się dosyć trudne, dobrze byłoby jeszcze przed instalacją całego oświetlenia, pomyśleć nad rozmieszczeniem poszczególnych elementów ogrodu w bliskiej lub dalszej przyszłości. Przykładowo należy zastanowić się gdzie będzie znajdować się oczko wodne z pompą oraz oświetleniem, czy też altana, w której także przyda się oświetlenie oraz gniazdko wtykowe. Projekt instalacji elektrycznej powinien zawierać następujące elementy:

– oświetlenie ogrodu, elementów architektonicznych oraz samego budynku,
– pompy wodne, sterowniki instalacji nawodnieniowej,
– elektryczne grille,
– automatyka bram,
– domofony, systemy alarmowe, monitoring,
– sygnalizacja poziomu szamba,
– skrzynki z przeznaczeniem do zasilania kosiarek i innych urządzeń,
– inne systemy oraz sprzęty, które potrzebują energii elektrycznej.

Rodzaje instalacji elektrycznej w ogrodzie

Niezwykle wygodnym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie słupków zasilających lub zasilająco-oświetleniowych, które powinny być zamontowane w miejscach, w których dostęp do energii będzie potrzebny – na granicy lub w części centralnej trawnika, tuż przy żywopłocie, przy wiacie garażowej itp. Natomiast gniazda siłowe okażą się niezbędne podczas używania różnego rodzaju sprzętu np. spawarki, grilla elektrycznego. Gniazda siłowe zazwyczaj są montowane wewnątrz garaży lub pomieszczeń gospodarczych zapewniając stałe przymocowanie ich do podłoża. W przypadku wszelkich urządzeń, które są narażone na częste zamoczenie lub też znajdują się w wodzie, powinno stosować się zasilanie o obniżonym napięciu.
Tak więc instalacja elektryczna powinna składać się z kilku obwodów o różnych napięciach.

Bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w ogrodzie – na co zwrócić uwagę?

Pierwsza ważna kwestia to wybór odpowiednich przewodów, czyli kabli YKY – miedzianych, przeznaczonych do układania w glebie. W żadnym wypadku nie należy stosować zwykłych przewodów podtynkowych, które nie są wystarczająco odporne na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć. Ich izolacja z czasem kruszeje i może dojść do przebić. Kolejna ważna rzecz – izolacja przewodu nawet w najmniejszym stopniu nie może być popękana, czy też uszkodzona, a sam kabel w trakcie montażu musi mieć temperaturę powyżej 5 °C. Dodatkowo zaleca się umieszczenie przewodów w specjalnych rurkach osłonowych. Kable należy umieścić w wykopie na głębokości około 50-100 cm (powyżej poziomu wód gruntowych, ale poniżej progu zamarzania gleby), wskazane jest także zastosowanie folii ostrzegawczej. Natomiast sam osprzęt elektryczny, który jest stosowany w instalacji elektrycznej ogrodu powinien być bryzgoszczelny oraz mieć odpowiedni stopień ochrony, który określają pyło- i wodoszczelność oprawy. Najwyższa ochrona wymagana jest do instalacji w oczkach wodnych, fontannach oraz stawach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *