Grzejniki ścienne

grzejniki ścienne

Grzejniki ścienne

Wbrew pozorom, w domach energooszczędnych zastosować możemy nie tylko ogrzewanie podłogowe – z powodzeniem sprawdzą się tu również grzejniki ścienne. Czym się charakteryzują i co różni je od ogrzewania podłogowego?

Jeżeli chcemy, by w naszym domu znalazły się grzejniki ścienne, decyzję o ich montażu podjąć powinniśmy na etapie wybierania lub adaptowania projektu.

Wygląd

Pierwszą z różnic między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami ściennymi jest kwestia estetyczna – grzejniki ścienne w większości przypadków są widoczne i stanowią element wystroju pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe natomiast, jest niemalże niewidoczne, lecz jednocześnie narzuca pewne ograniczenia w zakresie wyboru materiałów na posadzkę.

Temperatura

Kolejną z różnić jest temperatura – w przypadku ogrzewania podłogowego, nie może ona przekraczać 29 stopni Celsjusza w pomieszczeniach mieszkalnych, 33 stopni w łazienkach i 35 stopni w pobliżu dużych okien czy drzwi tarasowych. Jeżeli chodzi natomiast o <strong> grzejniki ścienne </strong>, ich temperatura może być nawet dwukrotnie wyższa. Im większa jest różnica temperatury między powietrzem w pomieszczeniu, a elementem dającym ciepło, tym szybciej przepływa ono pomiędzy nimi. W związku z tym, podłoga oddaje ciepło słabiej niż grzejnik, lecz jednocześnie ogrzewa znacznie większą powierzchnię.

Szybkość reakcji

Ogrzewanie podłogowe na zmiany temperatury w powietrzu reaguje bardzo wolno. Związane jest to z dużą masą wylewki oraz niską temperaturą wody w instalacji podłogowej. Grzejniki ścienne reagują natomiast bardzo szybko, a to dzięki temu, że ich temperatura jest wysoka w porównaniu z temperaturą ogrzewania podłogowego i są one w stanie w krótkim czasie przekazać dużą ilość ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *