Gładź gipsowa – właściwości i zastosowanie

Gładź gipsowa

Gładź gipsowa – właściwości i zastosowanie

Jeżeli chcesz mieć w domu idealnie proste i gładkie ściany, to zastosowanie zwyczajnego tynku nie wchodzi w grę. Mimo nawet najdokładniejszych technik jego nakładania nie będzie on całkowicie równy, a przy spojrzeniu z bliska zauważymy, że ściany są po prostu chropowate. Jeżeli chcesz osiągnąć efekt idealnej ściany, to wyjściem jest gładź gipsowa, którą możesz nałożyć na dowolny tynk.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów gładzi i czasami użytkownicy nie wiedzą, która będzie najlepszym rozwiązaniem w ich przypadku. Najwygodniejsze do nakładania są gładzie polimerowe, bo przylegają do podłoża w idealny sposób. Niemniej jednak najpopularniejszym rodzajem jest gładź gipsowa. Jest ona najszlachetniejszym rodzajem gładzi i nadaje się do wykańczania:

  • ścian
  • sufitów
  • elementów takich jak kominki, kolumny

W praktyce gładź wykazuje dużą przyczepność właściwie do wszystkich materiałów i może być stosowana na: tynkach cementowo-wapiennych, tynkach betonowych, płytach gipsowo-kartonowych, cegle ceramicznej. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania gładzi gipsowej są pomieszczenia, w których wilgotność powietrza przed dłuższy czas przekracza 75% (łazienki, pralnie).

Gładź gipsowa to sucha mieszanka, którą przygotowuje się z użyciem drobno mielonego gipsu, dodatków modyfikujących i mineralnego wypełniacza. Żeby uzyskać właściwą gładź, trzeba rozprowadzić mieszankę z odpowiednią ilością wody. Gotową gładź gipsową możemy nakładać przy użyciu specjalnych urządzeń lub ręcznie.

Dlaczego warto zastosować gładź gipsową?

Jest wiele powodów, dla których akurat ten rodzaj wykończenia jest tak szeroko ceniony. Do najważniejszych z nich należą:

  • Dobra urabialność zaprawy i stosunkowo proste użycie.
  • Szybkie wysychanie gładzi.
  • Odporność na skurcze i pękanie.
  • Dobra przyczepność do różnych rodzajów podłoża.
  • Wysoki standard estetyczny wykończenia.
  • Doskonałe podłoże do malowania i tapetowania ścian.
  • Wysoki poziom izolacyjności ogniowej i cieplnej.

Żeby można było położyć gładź, w pomieszczeniach musi być przynajmniej +5 stopni Celsjusza. Gładzi nie można kłaść wcześniej niż minimum miesiąc po wykonaniu tynków (dotyczy to ciepłej wiosny i lata). Natomiast zimą i późną jesienią gładzie gipsowe mogą być kładzione dopiero po upływie 8 tygodni.

Żeby wykonanie gładzi było możliwe i jak najbardziej efektywne, powierzchnie, które są pod nią przeznaczone, powinny być w miarę równe. W przypadku nakładania gładzi na cegły czy bloczki, ich spoiny muszą być dokładnie i równo wypełnione zaprawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *