Fundamenty w domu energooszczędnym

fundamenty

Fundamenty w domu energooszczędnym

Do ogrzewania domu energooszczędnego potrzebna jest mniejsza ilość energii niż w standardowym budynku tej samej wielkości. Które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się do ocieplenia tego typu domu?

Płyta fundamentowa

Energooszczędny dom ocieplony może zostać przy pomocy płyty fundamentowej. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w tego typu budynkach, a to dzięki temu, że pozwala ono na kompleksowe otulenie izolacją cieplną całej konstrukcji ze wszystkich stron. Do izolacji termicznej płyty fundamentowej wykorzystuje się dwa rodzaje płyt styropianowych – w bardziej obciążonych strefach (na przykład pod ścianami nośnymi) kładzie się płyty twardsze EPS 200, w pozostałych natomiast, EPS 100.

Tradycyjne fundamenty

Jeżeli nasz energooszczędny dom nie przewiduje płyty fundamentowej, na ścianach fundamentowych ułożyć należy izolację cieplną o identycznym oporze cieplnym co warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych. Dzięki temu ograniczymy wychładzanie podłogi na gruncie i zwiększymy temperaturę gruntu pod domem. Do tego celu wykorzystać można materiały nienasiąkliwe takie, jak styropian EPS 100 i polistyren ekstrudowany XPS, które przeznaczone są do izolowania fundamentów. Na rynku znaleźć można również płyty styropianowe EPS 100 oraz 200 wykończone z jednej strony papą. Pamiętajmy jednak, że jedna warstwa papy nie będzie w stanie zastąpić hydroizolacji – stanowi ona jedynie zabezpieczenie przed uszkodzeniem styropianu w czasie zasypywania wykopów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *